5_20230417_151606.jpg

"Na MČR jdeme pro medaili," má jasno trenér U13 Ivan Aubrecht

Mohutný švih a rychlost jak fretka domácí. Tyto dvě dovědnosti vystihovaly Ivana Aubrechta jako hráče. Nyní je však již 4 roky hlavním trenérem ročníků 2010/2011. Stejně jako jeho táta a legenda Kotlářky Petr Aubrecht, je i Ivan držitelem 1. trénérské třídy, kterou v ČR získají pouze absolventi magisterského studia UK FTVS obor tělesná výchova a sport se zaměřením na baseball / softball. První dva roky se trenérský tým skládal z trojice Ivan Aubrecht, Tomáš Bílek a Richard Jarošík. Po dvou letech Tomáše vystřídal David Komorous. Tyto dva ročníky v jedné kategorii již mají za sebou nemalé úspěchy. V roce 2020 dokázaly na poháru U10 získat druhé místo, v roce 2021 pak stejnou pozici na českém poháru U11. Následně v roce 2022 se tým doplněný třemi hráči z ročníku 2009 dokázal probojovat na MČR, kde získal hezké šesté místo. Pravá baseballová maturita však přijde tento rok, no a jak se na ní těší hlavní trenér?

Ahoj Ivane, po loňské sezóně naprosto zaslouženě pokračuješ jako hlavní trenér U13, jaké jsou tvé cíle pro tuto kategorii?
"Cíle máme postavené poměrně vysoko, naším cílem je medaile na MČR. S touto skupinou hráčů pracujeme již od kategorie U10, takže hráče dobře známe a víme, co mohou dokázat."

Jsi jeden z mála trenérů v ČR, který má díky absolvování magisterského studia na UK FTVS 1. trenérskou třídu, jak se ti daří aplikovat teoretické poznatky do praxe?
"V praxi využívám spoustu teoretických znalostí, které mi pomáhají dělat program pro mládežnické kategorie tak, aby dával smysl, aby odpovídal různému vývoji dětí v různých kategoriích a aby na sebe navazoval. Pokud se budeme bavit přímo o této kategorii, je skvělé, že s touto bandou kluků jedeme už od U10. Přesně tedy vím, co kluci už umí a jak na to navázat. Vidíme také, že naše investice do všesportovní a atletické přípravy nese své ovoce.
Co si na studiu cením asi nejvíce je kritický pohled, který mi to dalo. Vždy se snažím o věcech v trénování hodně přemýšlet, nacházet své vlastní chyby a celý tréninkový proces postupně vylepšovat. Trenér by se, stejně jako hráči, měl snažit být každý trénink o kousíček lepší než trénink předešlý."

Obrázek: Ivan a tým U12 v roce 2022 po vítězství na turnaji v italském Ronchi.

Progresivní myšlení u trenéra rozhodně může být cesta, jak inspirovat hráče a samozřejmě se i sám zlepšovat. Mimo jiné zastáváš i funkci manažera mládeže, jak se ti daří tyto dvě funkce časově skloubit?
"Jsem velice rád za spolupráci, kterou máme v novém vedení klubu. Myslím, že věci jdou správným směrem a že Kotlářku brzy dotáhneme zpět mezi elitní baseballové kluby v ČR. K tvé otázce asi jen, že kdybych nebyl ještě učitel a trenér atletiky, tak by se to dalo skloubit krásně, protože tyhle dvě role k sobě patří a doplňují se. Každopádně postupem času bych chtěl klubu věnovat ještě víc, protože to je práce, která mě baví ze všeho nejvíc."

S tvým vzděláním a zaměřením by to nepochybně bylo pro klub pouze přínosné. Letos máte velmi početný tým plný hráčů s velkým potencionálem, jak se s realizačním týmem chystáte vymyslet, aby se všichni dál rozvíjeli?
"Je pravdou, že tým se nám rýsuje opravdu kvalitní s širokým kádrem. Celou zimní přípravu kluci skvěle makají, chodí na tréninky a zlepšují se. Proto jsme se rozhodli s Ríšou Jarošíkem přihlásit do regionální soutěže dva týmy. Oba dva týmy jsou naprosto vyrovnané a konkurence schopné. Jeden bude pod vedením Richarda a druhý povedu já. Sám jsem zvědav, který z týmů nakonec dopadne lépe (možná si to s Ríšou okořeníme nějakou pěknou sázkou).
Každopádně se na to moc těším."

Obrázek: Ríša Jarošík, Ivan Aubrecht a Tomáš Bílek s guru českého baseballu Zdeňkem Josefusem

Konkurence je silná, v čem podle tebe bude největší síla našeho týmu, abychom se na MČR poprali s těmi nejlepšími?
"Splnění našeho cíle určitě nebude jednoduchá záležitost. Nicméně sílu týmu vidím v nadhazovačské baterii, kterou letos vylepšujeme i v rámci nedělních nadhazovacích tréninků. Další naší silnou stránkou je určitě hloubka lineupu. Takže já to vidím na homeruny na pálce a strikeouty v obraně :D."

Uff, tak to mělo hloubku, pár slov na závěr?
"Určitě je potřeba zmínit, že celkově je to výborná skupina hráčů, s kterou je radost pracovat. Zároveň máme i skvělou partu rodičů, kteří kluky i nás podporují. Už se strašně těším na první zápasy a na celou sezonu až kluky uvidím přímo v akci a společně si zase po dlouhé zimě budeme užívat baseball."

Díky a ať se daří. Věříme, že nám ty medaile přivezete!