15_20230706_113631.jpeg

Jakub Sládek má za sebou 2 týdny u Pirates

O profesionální kariéře Jakuba Sládka z pohledu hráče jsme již psali. Dnes se ale podíváme na zcela novou profesionální perspektivu toho trenéra U18. Slady totiž dostal šanci se na 2 týdny stát profesionálním hitting coachem pro Pittsburgh Pirates.

Ahoj Kubo, máš za sebou 2 týdny jako hitting coach pro Minor league tým Pittsburgh Pirates, pověz nám, jak jsi se k této příležitosti dostal?
"Začalo to nenápadně, více jsem o tom psal v článku na čba , ale když to hodně zkrátím, tak na jaře přišla nabídka, kde nakonec vzhledem k nějakým závazkům zde jsem mohl vycestovat jen na pár týdnů. Vše se událo relativně rychle a než jsem se pořádně rozkoukal, co přesně to je za příležitost, tak už jsem byl na místě :-)."

Jak vypadal takový běžný tréninkový den na takto profesionální úrovni?
"Byl jsem tam v době extended spring trainingu (prodlouženého jarního soustředění). To znamenalo být v 7:00 na stadionu, v 7:30 jsme měli meeting ohledně infa o hráčích a plánu na daný den. Ráno pak měli hráči od 8 individuální tréninky pálky, infieldu, catcherů, zkrátka vše, co bylo potřeba. Kolem 9:15 začala týmová obrana a různé rozehry, v 10:15 pak následovalo BP (batting practise - trénink pálky). Po PBčku byl oběd a od 12:00 byly zápasy.

Samozřejmě se program mohl z časového hlediska lišit podle zápasů venku nebo doma. Většinou ale kolem 15:00 opouštěli stadion první hráči a šli domů, do posilovny nebo na regeneraci. Trenéři odevzdali své reporty a měli volno. 1 den v týdnu býval kratší a 1 den bylo úplné volno (takzvaný offday)."

Přivezl sis kromě zkušeností i nějaké poznatky / pomůcky, které bys rád využil v rámci trénování našich kluků?
"Rozhodně způsob trénování a učení, který jsem aplikoval hned po příjezdu. Pomůcek by bylo plno, jenže na takovou investici si asi budeme muset chvíli počkat."

Jak bys zhodnotil rozdíl přístupu hráčů k tréninkovému i hernímu procesu oproti klukům z tuzemska?
"Je vidět, že to nasazení a přístup je to, co je dostalo do profesionálního baseballu. Jsou schopni reagovat na věci okamžitě a udělají maximum, aby se zlepšili a posouvali. Jsou to většinou nejlepší hráči amerických škol a nebo šikovní zahraniční hráči. Jejich sebevědomí a různé schopnosti tak mají již velmi dobře vyvinuté, snaží se tak pracovat na vývoji svých silných stránek."

Existuje varianta, že by ti piráti nabídli profesionální smlouvu na delší dobu a přijal bys jí?
"Ta možnost tu je, i když za současných podmínek je to těžké. Vše se bude řešit po sezóně a uvidíme. Říkal jsem, že bych musel s celou rodinou a pak si jen musíme říct, co by to vše obnášelo."

Díky Kubo a budeme ti držet palce!