3_20230417_151450.jpg

"Postup do Extraligy je priorita číslo 1," má jasno trenér A-týmu Jakub Vančura

Mladí tygři vedeni velezkušeným trenérem. Tak by se dal popsat náš A-tým v roce 2022 a to se nemění ani do sezóny 2023. I letos bude tento tým veden Jakubem Vančurou. Jakub započal své trenérské působení již v roce 1999, kdy pomáhal trenérské legendě Zdeňkovi Josefusovi s trénováním mládeže. V roce 2022 náš velmi mladý tým dokázal úspěšně postoupit do Nadstavby o Extraligu. Letos jsou však cíle mnohem vyšší, jak nám sám Vančus prozradil v rozhovoru.

Ahoj Jakube, i letos jsi zaslouženě dostal důvěru na pozici hlavního trenéra A-týmu, pověz nám, jak hodnotíš sezonu 2022?
Sezóna 2022 byla pro mužský A-tým přípravou, ozkoušením si všech potenciálních adeptů, abych viděl, na čem je potřeba zapracovat a kde posílit. Z toho pohledu sezóna splnila moje očekávání, jakkoliv jsem od některých hráčů očekával více.

Již na začátku zimy oznámilo vedení posily do realizačního týmu o dva Honzy, kteří jsou velkými odborníky na své disciplíny, Honzu Kempu na pozici kondičního trenéra a Honzu Nováka na pozici pitching coache, jak se ti s realizačním týmem pracuje?
Honzu Kempu jsem přivedl já, vím, jak umí být motivující a navíc je to profesionál v každém ohledu. Vždyť připravoval několik olympioniků včetně Vavřince Hradílka, Josefa Dostála, Kateřiny Paulathové nebo Barbory Závadové. Díky našim bývalým hráčům z dob dávno minulých, které jsem oslovil, se navíc podařilo sehnat prostředky, které významnou část nákladů na Honzu pokryly, takže pro klub to nebyla taková zátěž.
S Honzou Novákem nebylo příliš o čem přemýšlet, pod dresem mu pořád tluče kotlářkovské srdce a jeho práce je neocenitelná. Jsem si jist, že to naši fanoušci uvidí hned od prvního zápasu nové sezóny.

Od Kuby Sládka jsme se dozvěděli, že v rámci zimní přípravy s A-týmem trénují i junioři, bereš to jako benefit do dlouhodobého tréninkového programu? Přeci jenom časy i prostory jsou omezené, nebude to mít krátkodobě negativní efekt?
Ano, celoročně se U18 a muži připravují dohromady. Důvodů je hned několik, od kapacity tréninkových prostor, přes lepší využití trenérů až po fakt, že valnou část seniorského týmu tvoří věkem stále junioři. Efekt to má podle mě jen pozitivní, mladí vidí vzory, učí se a musí se srovnat s vyšší konkurencí, to je určitě pro jejich rozvoj prospěšné. Věřím, že z toho spojení budeme jako klub do budoucna jenom těžit.

Do konce zimní přípravy zbývá měsíc a půl, co vše ještě s realizačním týmem chystáte, aby tým byl připraven na první jarní zápas?
V tuhle chvíli vrcholí fyzická a sprinterská příprava, před sezónou budeme přecházet v tomto ohledu na volnější režim, aby tělo dostalo čas zregenerovat a bylo připravené na náročnou sezónu. Před samotným startem 1.ligy nás čeká soustředění a přípravné zápasy v Regensburgu, kam se jako bývalý hráč Legionäre vždy rád vracím.

Na základě zkušeností s tímto týmem z loňského roku, plánuješ v soutěžním období nějaké změny v tréninkovém procesu?
Bezpochyby budou určité změny nutné, zejména z důvodu jiných sportovních cílů klubu pro letošní sezónu. K tomu hodlám využít i poznatků z ABCA kliniky, kam jsme se společně s Tomášem Bílkem mohli díky příspěvku klubu i ČBA podívat.

Vedení se netají ambicemi postoupit po letošní sezóně do extraligy, jaké jsou tvé cíle s týmem pro rok 2023?
Moje cíle se pochopiteplně od cílů vedení nemůžou lišit, čili postup je prioritou číslo jedna. Nad to mám jako trenér i rozvojové cíle a chtěl bych co nejvíc našich hráčů posunout na úroveň, aby mohli hrát baseball v USA. To se klubu potom vyplatí při návratu hráčů. V roce 2015, kdy jsme vyhráli Extraligu, jsme měli v sestavě jen jednoho hráče, který zkušenosti z USA neměl – Adama Matušku, jinak všichni ostatní hráli na high school, college nebo v organizacích MLB.

Na čem si myslíš, že je v současné době nejdůležitější pracovat, abychom tohoto cíle dosáhli?
Chybí nám fyzická připravenost, ale to obecně v českém baseballu. Když se člověk podívá na kluky, co hrají či hráli v USA, je vidět gigantický rozdíl – ať to je Marek Chlup, Dan Padyšák nebo Martin Červenka.
V našem mladém týmu budeme potřebovat ještě zkušenosti, abychom mohli v budoucnu konkurovat ostatním týmům, ale to nejde uspěchat, do toho kluci během pár let dorostou.

Na závěr, mohl bys fanouškům prozradit, zdali s vedením diskutujete o nějakých případných posilách, nebo si na to budou muset počkat? :-)
Posily jsou pro postup do Extraligy a pro další rozvoj klubu bezpodmínečně nutné, to snad není žádné tajemství. Jako první posily pro letošek byly už oznámeni Dan Padyšák (i když šance, že by letos v létě byl v ČR je minimální) a Matěj Vlach. Další jsou na cestě, ale dokud nedosednou na letišti Václava Havla v Praze nebo nebude uzavřený přestup, nechci z pověrčivosti raději nic prozrazovat.

Díky Jakube a hodně štěstí!