4_20230417_150910.jpg

"Bavit se hrou je cesta k vítězství," má jasno trenér U15 Richard Kania

V dalším rozhovoru se přesuneme do kategorie U15. Tu i letos povede vele zkušený trenér Richard Kania. Ríša za svojí kariéru trénoval reprezentanty, extraligu, tým Izraele a taky trochu nezvykle reprezentantky. Zkušenosti na rozdávání mu tedy nechybí. Navíc spoustu kluků z této kategorie zná i z loňského roku.

Ahoj Ríšo, vloni se ti jako trenérovi U15 povedlo vyhrát přebor regionu Severozápad, jak celou sezónu hodnotíš?
"Loňský rok byl trošku jak na houpačce. Sice jsme vyhráli region, ale nepostoupili na MČR. Měli jsme na to, ale prostě jsme to nezvládli. Je dobré občas dostat ťafku, aby se člověk držel víc při zemi a v reálu."

Než se přesuneme k nové sezóně, v té minulé jsi byl taky hlavní trenér reprezentace žen, se kterou jsi na Mistrovství Evropy získal druhé místo. Jak rozdílné je trénování ženského družstva oproti klukům?
"U kluků vede víc ego - kluci musí dobře hrát, aby se dobře cítili, ženy se musí dobře cítit, aby dobře hrály. Jinak ženy možná lépe poslouchají - myslím, že mají i lepší sluch. Protože se člověk učí chybami - byla to pro mě velká škola

????

."

Po sezóně 2022 spousta hráčů z U15 odešla výše a vy jste přivítali zase novou krev z kategorie U13, jak probíhá zimní příprava? Jak si tyto dva ročníky sedly?
"Týmová chemie se jeví dobře. Herně, předpokládám, že budeme trochu níž než v loňském roce, ale důležité je, co kluky naučíme a jestli jim dáme chuť do dalšího hraní a zlepšování se. V této kategorii není až tak důležité se porovnávat s ostatními - spíš s tím, jaký pokrok jsem udělal sám."

V týmu máš i dva kluky, kteří zatím úspěšně prochází výběry reprezentace do 15 let: Baltazara Bartůška a Tomáše Plachého, stavíš přípravu i strategii okolo nich, nebo jsi zastánce týmu jako celku?
"Oba naši reprezentanti + potenciál mají ještě Michal Pardaller a Tonda Černý, (kteří zatím v reprezentaci nejsou), budou základem týmu. Každý je jiný, Tomáš Plachý už se podílí na vedení tréninků, Taz Bartůšek na sobě hodně dělá, Michal je týmový hráč, Tonda je trošku méně "společenský", ale pohybově je na tom velmi dobře. Dohodli jsme se v U18, že tihle kluci by měli dostat šanci hrát o level výš. Současně bych nerad, aby přišli o svoji vůdčí roli u nás. Takže to bude o naší komunikaci s U18 a myslím, že jsme schopni těmto hráčům nabídnout dobrý program. Protože kluci dělají tým a makají pro tým, je tak pro mě odpověď naprosto jednoznačná  

????

."

Jaké jsou týmové i tvé osobní cíle na sezónu 2023?
"Chtěl bych, aby kluky bavilo se zlepšovat, a abychom se soustředili výhradně na věci, které můžeme kontrolovat a ovládat, pak se může stát cokoliv. Možná to tak nezní, ale chceme vyhrávat."

Myslíme si, že pro vyhrávání je základ se baseballem bavit, takže s tebou 100% souhlasíme. Ríšo, díky moc za rozhovor a ať se daří!